Düşmüş Melekler Şehri\\\Cassandra Clare ~Kitap Yorumu~

Aşk. Kan. İhanet. İntikam. İşler artık her zamankinden de karışık!
Ölümcül Savaş sona erdi. On altı yaşındaki Clary Fray de nihayet New York'taki evine döndü ve halinden memnun. Gölge Avcısı olmak için eğitiliyor. Annesi hayatının aşkıyla evleniyor ve Aşağı Dünyalılar'la Gölge Avcıları sonunda barış ilan etti. En önemlisi de Jace artık Clary'nin sevgilisi. Ancak her güzelliğin bir bedeli var. İşler tam yoluna girdi derken biri Gölge Avcıları'nı öldürmeye başlıyor. Şimdi, Aşağı Dünyalılar'la Gölge Avcıları arasında yeni bir savaş başlaması an meselesi. Jace de birdenbire uzaklaşmaya başlayınca Clary, büyük bir gizemin içine dalıp en korkunç kabusuyla yüzleşecek. Sevdiği her şeyi, Jace'i bile kaybetmesine yol açabilecek olaylar zincirinin başlamasının ise tek bir nedeni var. Bizzat Clary.


Bir türlü bu serinin kitaplarının isimleriyle kitapların bağlantısını bir türlü anlayamasamda 4. kitabı pek beğenmedim. Sanki diğer 3 kitaba göre biraz vasat kalmış gibiydi. Ayrıca kitapta düşmüş melek bekliyordum, şeytan değil. Kitaba sinir olmamın bir diğer nedeni Jace. Yani adam olan her olayı kendine bağlıyıp, her şey için kendini suçluyor. Jace, dostum Dünya senin etrafında dönmüyor. Ayrıca bir şeyler için kendini suçlamaktansa, yanlışları düzeltmeye çalışsa inanın bana daha faydalı olur.
  
''Ben Simon'a gayet iyi göz kulak oluyorum.Onu sadece ben itip kakabilirim, bu herife benden başka kimse dokunamaz''
   ~Jace~

Yine komik bir dille yazılmış bir kitap görüyoruz. Yazarın anlatım tarzı o kadar güzel ki kendimi kahkaha atmaktan alamıyorum. Yani bu kitabın adı bence Düşmüş Melekler Şehri değil de Mangolu Bir Vampir olmalıymış. Yani kim hasta birine iyileşsin diye mango alır ki? Tabi ki Simon gibi bir vampir. Güneş'te dolaşabiliyorum diye hava atim derken Güneş çarpmış onu. Tek mantıklı açıklamam bu.

He bu arada Simon demişken Simon-Maia ilişkisini destekliyen ben Jordan'ın - nam-ı diğer Kyle- sahneye adım atması ile 'al Isabelle Simon senin olsun' dedim resmen. Keşke biraz daha geçmişlerine değinilseydi. Kitap benim için serinin üvey evladı konumunda ya da daha iyi niyetli yaklaşırsam geçiş bölümü gübü de denebilir. Daha çok müthiş 6'lının (Jace-Clary, Simon-Isabelle, Jordan-Maia) ilişkileri ön plandaydı ve biraz sıkıldım. Özellikle de en başından beri sadece Valentine olduğu düşünülünce şimdi iblisin biriyle uğraşmak... Dediğim gibi kitap gözümde serinin üvey evladı ama onu da sevelim sonuçta 'Bu kitap olmamış sen tekrar yaz Cassandra' diyemeyiz.

0 yorum:

Bana Ulaşın