Deha (Prodigy) \\\ Marie Lu ~Kitap Yorumu~

      
ARKA KAPAK YAZISI;

Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir:
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

YORUMUM;    Yazarların ikinci kitapta çoşmasına bayılıyorum. Tam anlamıyla üçü bir arada kitaplardandı; macera, aksiyon, aşk. Öncelikle bu kitapta bir saniye önce hayattaysanız iki saniye sonra artık aramızda olamayabilirsiniz. Ölüm ile yaşam arasındaki çizgi diye bir şey yok da denebilir.
          Ölüm sorun değil ama her biri incelikle işlenmiş ve daha ilk dakikada sevdiğiniz karakteri üçüncü dakikada ölü görmeniz hoş değil. HATTA BERBAT! Daha ilk kitapta, ilk bölümde ölmesine rağmen Methias'ı hala özlemekteyim.
Kitabın en başında yer alan harita

 Bir de kitabın sonunu düşününce....milkysmile

Kitabı eleştirmeye başlarsam ilk önce kurulan dünyaya değinmek isterim. Gerçekten gelecekte olabilecek ve çok ustaca kurulmuş bir dünya. Antartika Kıtası'nın erimesi sonucu Dünya üzerinde gerçekleşen sellerden dolayı ABD tarihe karışıyor (sadece ABD değil tüm Dünya etkileniyor ama olay ABD'de geçtiği için konumuz burası) ve onun yerine Cumhuriyet ve Koloniler kuruluyor. Bu olayların tam göbeğinde yer alan Cumhuriyet'in iki Deha'sı Day ve June (eee, kolay mı öyle zeki olmak ^-^) Cumhuriyet içindeki bir isyan örgütü olan Vatanseverler'e katılıyor. İlk kitapta tam burada bitmişti.  Deha'da ise her şeyini kaybetmiş olan Day'in sahip olduğu tek şey kardeşi Eden ve Eden'da Cumhuriyet'in elinde biyolojik silah olarak kullanılıyor.
Haliyle bizim esas çocuğunda bu kitapta tek amacı kardeşi Eden'ı kurtarmak. June ise sadece Day için Vatanseverler'e katılarak bu göreve dahil oluyor. Görev; Yeni Seçmen'i öldürmek... Fakat Yeni Seçmen'in cephesinde de olaylar farklı işlemekte. Kabaca olay bu şekilde.

Yoruma gelirsekte kitaptaki diyalogları çok seviyorum. Müthiş kavga ediyorlar -özellikle Day ve June kavga etmeye başlıyınca tabiri caizse 'kavgada söylenmez bu ya!' dediğiniz ne varsa havada uçuşuyor- Allah ne verdiyse artık girişiyolar. Şahsen ben çok eğleniyordum. Kendi beyniyle hareket etmeyen insanları öldüresim geliyor. İşte Thomas tam olarak öyle biri. Boşuna taşıyor yemin ediyorum.
Ama kitabın en sevdiğim yanı distopik bir dünyada gerçekleşen bir devrimi anlatması. Özgürlük, açlık, fakirlik ve salgın hastalıklar.. Hepsinin bir arada bulunduğu bir yer ve kuralları kabul edemeyen bir bitirim ikili. Ben ki; her bardağın boş tarafını gören kız, bu bardakta sudan başka bir şey göremiyorum. İlk kitabıda beğenmiştim ama DEHA bir EFSANE'ydi benim için. Kesinlikle tavsiye ederim.

Not: 10 Nisan'da Şampiyon ülkemizde çıkacak.

0 yorum:

Bana Ulaşın