Çarşamba: Okuduğum Kitaplarda Everest


Şimdi başlığı görüp bu kız neyin peşinde diye sorabilirsiniz. Valla ben de aslında bilmiyorum. Kendi kendime acaba çarşamba günleri blogta en sevdiğim şeyleri sıralasam mı diye düşünüyordum. Bir kaç blogta daha görmüştüm. Böyle her hafta bir şeyleri listeliyorlardı. Bence fikir çok hoş:) Ben de yapayım dedim. Bana bir de şöyle akılda kalıcı bir başlık lazımdı. Şimdi siz 'sen bir blog yazıyorsun, git şu Türkçe'yi düzgün kullan gel' diyebilirsiniz. Ama Top 5 falan demeye de yüreğim el vermedi.
Ama benim çok cıks bir açıklamam var :D Geçen sene yazın yayınlanan Kaçak Gelinler diye bir dizi yayınlanmıştı. Dizide Şebnem diye zengin fakat fakir hayatı yaşayan sözleri çok orijinal bir kız vardı. Böyle her şeye 'salaklıkta everest' falan diyordu. Bilinçaltımı kökünden etkilemiş, ben de listelerimi bu başlıkla yapayım dedim. 
Nasıl demişim? Çok orijinal olduğunu düşünüyorum:)
Bir klasiği bozmayarak ilk listemde en sevdiğim kitapları sıralayacağım. Kesinlikle hepsi 9.2 şiddetinde tavsiye edilir.

1-Ay Günlükleri Serisi:


Peri masallarına başka bir boyut kazandırıp 16 yaşımda tekrar 5 yaşındaymış gibi hissetmeme neden olan gerçekten harika bir seriydi. Tek solukta okudum ve bütün karakterlerine tek tek bayılıyorum. Biraz distopyaya, bir tutam da peri masallarına bayılıyorsanız hiç düşünmeden başlayın derim. 

Serinin kitap yorumları için;
Cinder
Scarlet
Cress

*Bir de 4. kitap var tabi; Winter

2-Ateş Serisi:

Bu kız Jericho Barrons fangirl'ü. Bırakın fangirl olmayı, bir ara Mac'i -kitabın baş karakteriydi- öldürüp Barrons'la ben evlenmeyi planlıyordum. Fantastik severler için müthiş bir kitap. Konusu güzeldi fakat kitabın bende bıraktığı asıl etki karakterleriyle oldu.  Maalesef seri çevrilirken o kadar çok problem yaşadı ki çevirisi berbat. Buna rağmen yine de bu seriye bayılıyorum :)

3-Grisha Serisi:

  Fantastik kitap konusunda "Everest"lerimden biri. Karakterlerini sevmem bir yana konusuna da bayılıyorum. Yepyeni fantastik bir dünya tasarlanmış ve bu dünya öyle ustaca anlatılmıştı ki kitabı okurken o dünyanın bir parçası olup çıktım.


4-Seçim Serisi:

 Bu evrende Prens Maxon diye bir gerçek var. Serinin konusu da mükemmel olunca gönüllerde yerini hemen kapıyor. Yani benim kaptı. Serinin sonu da mükemmel,  bu da yetmezmiş gibi final yaptığı halde yazar seriye 20 yıl sonra kızlarının ağzından tekrar başladı :)

5-Duvarların Dili Olsa:

 
Aslında bir seri olmasına rağmen Türkiye'de sadece ilk kitabı çevrildi. Ama o kadar komik bir kitap ki gülmeden tek satır okuyamadım.  Açıkcası konu olan aşk hikayesi de çok romanti ve mükemmeldi. Kesinlikle tavsiyemdir.

 

*Evet, bir listenin daha sonuna geldik. Gerçi ilk listem ama olsun. Hadi iyi okumalar; bir sonraki listemle görüşmek üzere:)) 

İYİ OKUMALAR!!!

0 yorum:

Bana Ulaşın