Mekanik Prens \\\ Cassandra Clare ~Kitap Yorumu~


Kitabı birkaç gün önce bitirmeme rağmen -Ramazan'dan dolayı- iyice tembelleştim. Üstelik bir de Mekanik Prens'in yorumunu yapmadan Mekanik Prenses'e geçmek istemiyorum; 'Hilal dedim, zamanı geldi yap artık şu kitabın yorumunu.' Sonuçta buradayım işte:) 

 ARKA KAPAK YAZISI:
Londra Enstitüsü'ndeki dengeler hiç bu kadar hassas olmamıştı. Konsey, Charlotte'ın gücünü elinden almak ve bu gücü, ahlak değerlerinden yoksun, gözünü iktidar hırsı bürümüş Benedict Lightwood'a vermek istiyordu.

Will, Jem ve Tessa, Enstitü'yü ve Charlotte'ı kurtarma umuduyla Mortmain'in geçmişiyle ilgili sırları araştırmaya karar verdi. Ancak tek keşfettikleri düşmanın amacı değildi. Aynı zamanda Tessa'yla ilgili huzursuz edici Gölge Avcısı bağlantısını da öğrendiler. Zaten Will ve Jem'in ilgisi arasında kalan Tessa, kendisinin bizzat bir "canavar"a dönüşmesine Gölge Avcıları'nın yardım ettiğini öğrenince başka bir seçimle daha yüz yüze gelecekti.

YORUMUM:
İlk kitabı ne kadar beğendiysem ikinci kitapta da o kadar hayal kırıklığına uğradım. Yanlış anlaşılmasın kitabın konusu yine çok güzel fakat kitaptaki aşk üçgeni öyle bir hale geldi ki insanı kitaptan soğutacak cinsten.Cassandra Clare sevdiğim bir yazardır ama tarafsız bakarak ancak şunu söyleyebilirim; Will-Tessa-Jem arasında aşk üçgeni olsun derken seri batmış bence :'(

"Ama Tessa başka birini sevmiyordu. Sevdiği erkekler bu ikisiydi. İyi günde, kötü günde."

Şaka gibi ya... Çok üzdü. Hani başından beri Team Will demiştim kendi kendime fakat Jem'de olsa olur. Ama ikisinin birden olması... Yedi kocalı Hürmüz'ü falan mı taklit etmeye çalışmış yazar? Daha da sinirimi bozan şey ise Will ve Jem'in kardeşten öte olması. Olmadı bence bu. Sadece kitabın sonunu merak ettiğim için diğer kitabı okumak istiyorum. Arka kapak yazısı kitabın tüm konusunu anlattığı için ben bir daha özetlemek istemiyorum,gereksiz spoi vermek istemem. Sonra beni taşlarsınız falan :D
Aslında kitaptan bu üçlüyü çıkardığımız zaman konu gerçekten çok güzel :)
Hem kötü adam Mortmain'in peşindeler hem enstitüyü onların elinden almak istiyorlar hem ihanetlerle başa çıkmaya çalışıyorlar... Kendi içinde çok mantıklı. Diğer karakterleri de çok sevdim. Gayet kısa ve öz bir yorum yaptığımı düşünüyorum. Aslında bu yorumun amacı Will-Tessa-Jem üçlüsüne sövmekti. Öyle böyle değil... Çok ama çok sinir oldum. Yazar resmen kitabı harcamış.
BOL BOL SÖVMEK İSTİYORSANIZ, BU KİTABI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM!!! 
 

0 yorum:

Bana Ulaşın