Mekanik Prenses\\\Cassandra Clare ~Kitap Yorumu~

 Hani ben 2. kitaba baya bir sövmüştüm, sinir olmuştum ya.... Mekanik Prenses bana dediğim tüm lafları yedirtti. 
Biraz kaba bir giriş yapmış olabilirim ama şu an çok hüzünlü bir anımdayım çünkü kitabın sonu mükemmeldi.  Bir de bu seriyi bırakıp, okumamayı düşünüyordum....Bazen kendimi bile anlamlandıramıyorum :(

ARKA KAPAK YAZISI:
 
Gölge Avcıları yok olmanın eşiğine sürüklenirken tehlike ve ihanet, sır ve cazibe, aşk ve ölüm birbirine karışıyor!

Tessa Gray mutlu olmalıydı. Ne de olsa bütün gelinler mutludur, öyle değil mi? Ancak Tessa, Jem Carstairs'la evlenmeye hazırlanırken Londra Enstitüsü'ndeki Gölge Avcıları'nın başları büyük beladaydı. Mortmain, acımasız otomatlardan oluşan Cehennem Makineleri ordusunu, Gölge Avcıları'nı yok etmek için kullanmayı planlıyordu. Planını tamamlamak için de son bir şeye ihtiyacı vardı: Tessa Gray'e.

Enstitü başkanı Charlotte Branwell, Mortmain'i bulup onu durdurmak için her şeyi göze almıştı. Fakat Mortmain, Tessa'yı kaçırmıştı ve genç kıza aşık iki adam, Jem ve Will, onun için savaşmaya hazırdı. En yakınları Tessa'yı Mortmain'in kurtarmaya çalışırken, genç kız, kurtuluşun yalnızca kendi elinde olduğunu anlayacaktı.

Ancak Tessa, melekleri kontrol etme gücüne sahip olsa bile, acımasız bir orduyla tek başına mücadele edebilir miydi?


YORUMUM:

Yoruma direkt geçmeden önce Cassandra Clare tumblr hesabında kitabın en sonunda, yanı köprüden sonraki sahneyi yayınlamış. Merak edip okumak isteyenler tık tık.
Kitabın konusu tek kelimeyle çok güzel. Ölümcül Oyuncaklar'la kıyaslandığımda iyi ki yazar bu seriyi de gereğinden fazla uzatmamış dedim. Mekanik Prens'in yorumunda kitabı baya kötülemiştim fakat neredeyse her kitabın olmazsa olmazı, okuyucuyu sinir bozucu derecede ikileme düşüren o aşk üçgenlerinden gına geldi artık!
 Ve bu seride ikileme düştüğümüz iki kişiyi de -Will ve Jem- çok sevdiğim için, bu da yetmezmiş gibi kızın ben ikisine de aşığım demesi kitaba karşı olan tüm düşüncelerimi sıfırın altına düşürmüştü. 
 Maalesef Mekanik Prenses'te de durum aynı. Fakat diğer karakterlerde o kadar güzel işlenmiş ki bu üçlüyü neredeyse unutma seviyesine geldim. Her ne kadar yazar durumu toparlamamış ve Tessa'nın kalbi  hala ikiye bölünmüş halde olsa da yazar kitabın son bölümünü o kadar güzel yazmış ki 'amaan boş ver, bu aşk üçgeni de kitabın tuzu biberi olsun.'
Amaç Gölge Avcılarını tehdit edip, iblis enerjisiyle çalışan otomatlar üretmek isteyen Mortmain'i yok etmek. Kitabın ilk sayfaları Enstitü'deki durumları Jem'im ve Tessa'nın evlilik hazırlıklarıyla falan geçiyor. Aynı zamanda Gideon'un kardeşi de nedenini sürprizi kaçmasın diye söylemeyeceğim bir sebepten dolayı Enstitü'de yaşamaya başlıyor. Will'in kardeşi Cecily ise Enstitü'de eğitim alacağım bahanesi ile Will'i eve ve ailesine geri götürmeye niyetli. İşte kitap bu şekilde başlamıştı fakat sonunun bu şekilde mükemmel biteceğini hiç tahmin etmemiştim. Yaklaşık iki defa okumak zorunda kaldım. Final kitabına karşı düşüncelerimi ancak şu özetler: -gözünden kalp çıkan emoji-

BLOGGER İTİRAFLARI:

 İtiraf #1 : 2. kitaptan sonra bu seriyi okumayacaktım.
İtiraf #2: Neredeyse yılda bir defa ağlayan ben salya sümük ağladım. Canım Will'im seni asla unutmayacağım. (Artık bir yıl daha ağlamam)
İtiraf #3 : Kitabın sonu mutlu bitmesine rağmen ben çok üzüldüm.
İtiraf #4: Sonra da bu üzülmemin sebebinin yazarın çok acıklı bir son yazması olduğunu fark ettim. Magnus'un ve Tessa'nın ölümsüz olması çok acıklı ya :'( 
EN SEVDİĞİM KISIM: SPOİLER;

Konuya direkt girerek bütün kitabın her şeyini ortaya döküyorum -gülen şeytan emojisi:)-
Henry'nin bacakları artık sakat olduğu için bir daha asla yürüyemiyor. Jem Sessiz Kardeşler'e katıldığı için artık o da ölümsüz ve iblis hastalığından kurtuluyor.
Chorlotte bebeğini doğuruyor fakat ona Buford ismini koymuyorlar. Keşke koysalardı. Neyse.
Jem, Sessiz Kardeşler'e katıldığı için Will ve Tessa evleniyor ve çocukları oluyor. Bundan çok bahsedilmediği için sadece ilk çocuklarının adının James olduğunu biliyoruz. Ya çok tatlı değil mi???
Gabriel ve Cecily, Sophie ve Gideon evlenmiş. Gerçekten dördü de çok tatlıydı. Will 1937 yılında yaşlılıktan ölmüş... Ben burda gittim. Bir sahne bu kadar mı hüzünlü olur ya? Daha sonra kitabın en sonunda Jem artık bir Sessiz Kardeş olmayarak Tessa'nın karşısına çıkıyor ve seri bitiyor. 


 

0 yorum:

Bana Ulaşın