Wattpad vs. Wattpad Kurtları: Ne Yapıyoruz Biz?


Malum tatilde olduğum çok fazla bloğuma giremiyorum. Aslında birçok yazım var birikmiş fakat ne zaman yayınlarım hiçbir fikrim yok:) Sizin de iyi olduğunuzu umuyorum, fakat belki aranızda benim gibi sıcakta felç geçirenler de vardır ama olsun. Tatil tatildir.
Gelgelim bugünkü konumuz olan Wattpad'e. Geçen yıl herkes kitap kurdu olurken ben Wattpad kurdu olup çıkmıştım. Liseye başlıyorum, büyüyorum falan filan derken akıllı telefonumu aldım ve arkadaşımın bir hikayeyi çok methetmesiyle adı geçen uygulamayı indirdim: WATTPAD.
Buraya kadar her şey normaldi. Fakat ben işi abartıp 7/24 Wattpad'den çıkmamaya başladım. Eline telefonu-bilgisayarı alanın bir şeyler yazmaya başladığı ve neredeyse hepsini okumaya çalıştığım zorlu bir ergenlik dönemiydi. Artık arkadaşlarım 'şu kitabı okudun mu?' diye değil, direkt 'falanca kitabı beğendin mi?' diye gelmeye başlamıştı. Üstelik okuduğum kitapların yarım tondan fazlası sapan saçmaydı ve ben telefon karşısında vakit öldürüyordum. Nasıl oldu anlamadım bir gün gaipten sesler duyarak okumamaya başladım. Sonra da kendi kendime ne kadar saçma kitaplar var demeye başladım. 
Gerçekten de saçma hikayeler var. Ya da klişeler.
 Herkes mi imkansız aşk ister ya da zengin olmak; zoraki bir şekilde evlenmek; taş bir çocukla aynı yurt odasında kalmak; taş bir çocukla ezeli düşman olup daha sonra aşık olmak ya da en mükemmeli taş bir çocuğun seni kaçırması...
Bence çok daha yaratıcı olabiliriz. Ah, bir de Wattpad'de yazılan ve 5 binin üzerinde okunmayı geçen her kitabın basılması var; kafaları duvara vurmak için güzel bir sebeptir. Maalesef Wattpad yazarlarımız da fazlasıyla çoğalmış durumda. WAttpad'i sevip bu olayı destekleyenler olduğu kadar Wattpad'den tiksinip bu tarz şeyleri aptalca bulanlar da ziyadesiyle mevcut. İnsanlık Twix gibi ikiye bölünmüş durumda.
Ne yazık ki ben iki tarafa da girmiyorum. Wattpad'in ne kadar gerekli olduğu düşünmeme rağmen kitapların basılması çok saçma gelmekte.
Öncelikle Wattpad bugün dünya'da milyonlarca kullanıcısı olan bir sosyal ağ. Hem yazıyor hem okuyor hem keşfediyor hem de öğreniyor kısacası bilgisayar başında sosyalleşiyoruz. Çok yaratıcı fikirler olduğu gibi saçma sapan yazılar da olduğunu söylemekte mümkün. Önemli olan ne aradığımız, aradığımızı bulabilmemiz.
Belki biraz emek hırsızlığı söz konusu olabilir çünkü sonuçta hayal gücümüzü insanlara bedava sunmuş oluyoruz; bu da yetmezmiş gibi insanlar bunu istediği gibi kullanabiliyor. Fakat hiçbirimiz profesyonel yazarlar değiliz. Amacımız bir şekilde ses getirmek, yeni şeyler keşfetmek; belki de anlık kitaplar okuyup, anlık bir şekilde ünlü olmaktır.
Ama kitapların basılması... İşte o kısım saçmalık. Evet, siz iyi bir yazarsınızdır ve Watpad'de milyonlara ulaşmışsınızdır. Başarınızı kanıtlamış olursunuz, siz de yazar ışığı vardır. Ama keşke meşhur olduğunuz kitapla değil de daha yeni fikirlerle yazar hayatınıza devam etseydiniz daha kalıcı olurdunuz. Sonuçta da ben Wattpad'de meşhur olup da yazar hayatına devam edebilen bir yazar görmedim.
Ne diyelim umarım yanılırım.
Bir de şöyle bir sorun vardır. Ne kadar yaratıcı olduğumuzu hiçbir şekilde farkında değiliz. Benim gibi deli gibi fantastik okuyanlar ya da Young Adult bağımlısı olan arkadaşlara sesleniyorum;
HEY, NERELERDESİNİZ??
Neden bizim ülkemizden hiç fantastik yazarları çıkmıyor da (sanki diğer türlerde çok yazarımız varmış gibi diyeceksiniz, haklısınız.) neredeyse bütün yayınevleri yurt dışındaki kitapları çevirip önümüze sunuyor. Kabul edelim ki tembellik ediyor, hazıra konuyoruz. Aslında çok sevdiğim yabancı yazarlar, yabancı kitaplar da mevcut. Ama o kadar az Türk yazar okudum ki düşünmeden edemiyorum; 'Kısır mıyız biz? Yazmamızı engelleyen ne?'
Evet, birçok konuda kiminle konuşsam imkan yok falan filan diye geveliyor. Gerçekten isteyen insan kendi imkanını kendi yaratır. Kaldı ki yazarlık yapmak, üç-beş satır bir şeyler karalamak içinde dağları delip, okyanus aşmaya gerek yok. Çok güzel şeyler yazıp, insanları ağlatabilecek insanlar da mevcut bu ülkede.
Çok uzun zamandır aklıma olan bir konuydu, ne güzel içimi döktüm.
Bir sonuç alabilecek miyim? Tabi ki hayır!
Neyse içimde kalmasın en azından....
Hadi iyi tatiller;
bol okumalar!!!

3 yorum:

 1. merhaba blogunu yeni keşfettim takipteyimm
  bende beklerim :)
  http://kelebektavsiye.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Hoşgeldiniz efendim :) Yalnız bu yorumunuzu 'Blog Keşif Etkinliği'ne' yaparsanız daha iyi olur:D Herkes orada diğer blogları da keşfedebiliyor çünkü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında bu bloglar arası yardımlaşma için yaptığımız bişey genelde yorum bırakılır beğenilir ve yeniyse yoksa biliyorum saol :)

   Sil

Bana Ulaşın