Göremediğimiz Tüm Işıklar\\\Anthony Doerr ~Kitap Yorumu~

 
Tonlarca ödül almasına rağmen adını ilk defa duyduğum Göremediğimiz Tüm Işıklar'a hemen başlamalıyım dedim. Geri kalmak olmaz sonuçta. Adını nasıl daha önce duymadın, sağır falan mısın gibi tepkiler alabilirim belki ama yapacak bir şey yok :( 
Her insan hata yapabilir; ben ise en fazla hatayı...
ARKA KAPAK YAZISI:
Marie-Laure, bir müzede kilit ustası olan babasıyla birlikte Paris'te yaşamaktadır. Gözleri gün geçtikçe daha az görmeye başlayan Marie-Laure, altı yaşına geldiğinde kör olur. Babası ona yaşadıkları mahallenin mükemmel bir minyatürünü yapar, böylece her yeri parmaklarıyla ezberler ve artık dışarı çıktığında evinin yolunu bulabilecektir. Fakat bir sabah savaşın kara bulutları şehrin üzerine çökünce, yanlarında müzeye ait içi sırlarla dolu bir taş ile, Saint-Malo'da deniz kenarında bir evde yaşayan, yirmi yıldır dışarı adım atmamış olan amcalarının yanına gitmek zorunda kalırlar.

Almanya'da bir maden kasabasında kız kardeşi ile birlikte bir yetimhanede büyüyen Werner'in önündeki tek seçenek, on beş yaşına geldiğinde babasının öldüğü madende çalışmaktır. Işık kadar beyaz saçları ve sonsuz merak içinde yüzen zihni ile Werner özel bir çocuktur. Bir gün şans eseri eski bir radyo bulup onu çalışır hale getirince ve karşılaştığı her elektronik aleti dakikalar içinde tamir edince, bir subay tarafından keşfedilir ve sonradan bir katil ordusu olduğunu öğreneceği özel bir okula gitme fırsatı elde eder. Orada dâhi olmasının bedelini ödeyip, hayatın acı taraflarına tanıklık ederken, kendisini Marie-Laure ile kaderlerinin kesişeceği Saint-Malo'da bulur.

YORUMUM:

Müthiş bir kitap mıydı? EVET!
Sonuna kadar merak ettim mi? FAZLASIYLA!
Beni hayal kırıklığına uğrattı mı? KESİNLİKLE!
Özellikle de sonu.... Ters köşe falan yapmamış yazar; direkt yamuk yapmış bizlere.
 Üzdün Anthonny Doerr :[

Marie-Laure 6 yaşında kör olmuş, Fransa'da yaşayan sevimli bir kız. Babası bir kilit ustası ve ona yaptığı şehir maketleriyle kızının yaşadığı yerde hiç sıkıntı çekmemesini sağlamış çok tatlı bir insan.

 Erkek kahramanımız ise yetim olan ve hayatta tek sahip olduğu şey kız kardeşi olan Werner. Werner bir dahi. Almanya'da doğmuş, 2. Dünya Savaşı için 15 yaşında orduya katılmış bir dahi hem de. Sorun şu ki o dönemde içinde bulunulan savaştan dolayı dahiliğin tek önemi radyoyla neler yapabildiğin. 

Anthonny Doerr'in 10 yıldan fazla üzerinde çalıştığı, gerçekten müthiş bir genel kültür barındıran -eğer tarihe benim gibi bayılıyorsanız mutlaka okumalısınız- ve hakkını vermeliyim ki akıcı ve merak uyandırıcı bir kitaptı. 
Kitabın son bölümlerine kadar her şey süper gitti. Yaşanan olaylar, Werner'ın askere alınması, Marie'nin büyük amcalarının yanına taşınması ve ikiliyi bir araya getirecek süreç çok güzeldi. Biraz dram vardı. Özellikle Werner'ın en iyi arkadaşı Frederick'in başına gelenleri anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır, o derece iyi anlatılmıştı.
Ama yine de kitabın sonu hiç hoşuma gitmedi. Her yeri bilgiyle dolup taşan bir kitabın hikayeleştirilmesi ve kapanışı bu şekilde olmamalıydı diye düşünüyorum. Spoi vermeyeceğim çünkü sonunu söylersem kitabın tüm heyecanı kaçar.
Eğer tarihe merakınız varsa okumanızı tavsiye ederim. 'Amaaan tarihte neymiş, bana karakterlerden bahset karakterlerden!' diyecek olursanız elinize bile almayın.
15 tane ödül almış bu arada. (VAYYY BE!) 
Ben sadece 7 tanesini yazdım. Gerisine üşendim de:)
Kitabın Ödülleri:
 1. Library Reads Yılın En İyi Kitabı
 2. Goodreads Choice Awards 2014 Yılın En İyi Tarihi Romanı
 3. The Washington Post Yılın En İyi Kitabı
 4. Amazon Yılın En İyi İlk Üç Kitabından Biri
 5. The New York Times Yılın En İyi İlk On Kitabından Biri
 6. Apple Inc. Yılın En İyi Kitabı
 7.  Hudson Booksellers Yılın En İyi Kitabı
 8. National Books Awards Finalist Ulusal Kitap Ödülü
 9. Book Page Yılın En İyi Kitabı
 10. The Guardian Yılın En İyi Kitaplarından Biri
 11.  Kirkus Reviews Kurgu Dalında Yılın En İyi Kitabı
 12. Book BrowseKurgu Dalında Yılın En İyi Kitabı
 13. Audible.com Yılın En İyi Kitabı
 14. Indigo Yılın En İyi Kitabı
 15. Kobo Yılın En İyi Kitabı
(Ödüllerin hepsinin Amerikan olması biraz düşündürücü ama neyse...)

İYİ OKUMALAR!!!

0 yorum:

Bana Ulaşın